Tarihçemiz

İlçemiz Devlet Hastanesi, 1955 yılında Kula Mensucat Fabrikası tarafından yaptırılan binanın, 1958 yılında Sağlık Bakanlığına devredilmesiyle Kula Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Mevcut binanın; ilçe halkının ihtiyaçlarını karşılayamaması ve hasta yoğunluğundaki sıkıntılar nedeniyle, 1988 yılında ilçemiz hayırseverlerinden Hacı Süleyman Gülsüm ve oğulları tarafından yaptırılan ek bina, yataklı servis ve poliklinik hizmetlerini dönemin koşullarına göre büyük ölçüde rahatlatmıştır.

 

1997 yılında hayırsever Sayın Ahmet Özmen tarafından Hastanemiz mevcut binalarının ön tarafına bitişik şekilde, prefabrik acil servis binası yaptırılarak, Sağlık Bakanlığına devredilmiştir. Takip eden 1998-1999 yıllarında Devlet-Vatandaş işbirliği ile Hastanemize ait binaların tüm iç kullanım alanlarının tadilat ve onarımları yapılarak Kula halkına daha kaliteli ve yeterli sağlık hizmetinin verilmesi sağlanmıştır.

 

Geçen yıllar içerisinde nüfusun artışı ve daha da önemlisi son yıllarda sağlıkta yeni yapılanmalar nedeniyle, servis ve polikliniklerimizin yetersiz kaldığı görülerek, hizmet binamızın ön ve arka tarafına ek binaların temeli atılmıştır. Hayırsever vatandaşlarımızın katkıları ve hastane personelimizin banka maaş promosyonları ile 2007 yılı ortalarında ön taraftaki ek binamız hizmete girmiş, arka taraftaki ek binamızın kaba inşaatı bitirilmiştir.

 

2015 yılında Mevcut hastanenin, ilçe halkının ihtiyaçlarını karşılayamaması ve hasta yoğunluğundaki sıkıntılar nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yeni hastane yapımına karar verildi.

 

Yapımı tamamlanan Kula devlet Hastanesi 75 yataklı, modern mimari yapısının yanı sıra, günümüz tıbbın tüm imkanlarına sahip, ilçenin sağlık sorunlarına çözüm olabilecek donanımdadır.06.06.2022 tarihi itibari ile Yeni Hizmet Binasında hizmet vermeye başlamıştır.75 yataklı hastanemizde, 38 hasta odasının 21’i tek yataklı, 17’si iki yataklı olarak hizmet verilmektedir. Toplam 10 yataklı yoğun bakım ünitesinde yetişkinde 6, yeni doğanda 4 yatak yer almaktadır. Tam donanımlı 4 ameliyathanesi bulunmaktadır. Hastanemizde özellikli hizmet birimlerinden diyaliz ünitesi 11 yatak, palyatif servisi 8 yatak, ayrıca yeni hastanemizde 3 doğum salonu bulunmaktadır. 12 müşahede yatağının yer aldığı acil serviste 2 poliklinikte hasta kabulü yapılmaktadır. Hastanemiz; 4300 m² oturum alanına sahip olup, yönetimi ve personeliyle birlikte çağın gereklerine uygun hizmet anlayışı, vizyonu, misyonu ve politikalarıyla, kalite belgesi almaya aday, Kula halkına daha kaliteli ve yeterli sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan bir kurumdur.